Close

Перспективи для IT: які технології будуть затребувані у 2020 році

Днями український уряд та ЄС підписали нову Програму підтримки електронного урядування та цифрової економіки в Україні на 25 млн євро. Діджиталізацію 100% державних послуг планується запровадити до 2024 року. У 2020 році в цифру планують перевести 80% найпопулярніших держпослуг.

Зазначені плани, а також запровадження цифрових технологій, яке відбувається у бізнес-секторі, впливають й на розвиток IT-ринку. Як цей процес відбувається вже зараз й про тенденції та перспективи на 2020 рік розповів Mind регіональний директор компанії Oracle в Україні Сергій Янчишин.

Минулого року український ринок IТ, як і вся економіка країни, дещо сповільнився, що призвело до заморожування низки проєктів. З іншого боку, оголошений урядом курс на діджиталізацію і впровадження програми «Держава в смартфоні» є найважливішим рішенням на перспективу для країни і української ІТ-галузі.

Найважливішими змінами на корпоративному ринку у 2019 році можна вважати зростання запиту на цифрову трансформацію і підвищення рівня інформованості замовників. Вони все чіткіше розуміють, які бізнес-цілі та яким чином вони можуть досягти за допомогою IT.

В іншому ситуація розвивалася в рамках сформованих попередніми роками тенденцій, таких як: перетікання IТ-інфраструктури та бізнес-процесів у хмари, особлива ставка на кібербезпеку після масштабних кібератак, що почастішали останнім часом, все ширше використання великих даних (Big Data), штучного інтелекту і машинного навчання.

Про IT-ринок у цифрах

Реальний розмір IТ-ринку в Україні непросто підрахувати навіть на підставі офіційних даних. Це пов’язано з тим, що понад 80% IТ-послуг у країні створюється для іноземних замовників, тобто ключовим є показник експорту IТ-послуг.

Згідно з даними Держстату, експорт комп’ютерних послуг за дев’ять місяців 2019 року склав $1,35 млрд, збільшившись на 14,6% порівняно з аналогічним періодом попереднього року. У 2018-му цей показник досяг $1,58 млрд (+20,3%). Однак за інформацією НБУ цей самий показник істотно вище, ніж у Держстаті. У Нацбанку надходження від експорту IT-послуг у 2018 році оцінювали на рівні $3,2 млрд (+29%). Оцінки обсягу українського IТ-ринку на 2019 рік у різних дослідженнях варіюються в межах від $3,5 млрд (+ 30%)  (експорт IT-послуг) до $5 млрд (+11%).

Таким чином, можна говорити про те, що обсяг внутрішнього IТ-ринку в 2019 році оціночно становить $1,5–2 млрд, а річний приріст – не менше 15–20%. Як мінімум один з драйверів його розвитку – держсектор – не знизив обсягу закупівель. Так, за оцінками фахівців проекту DX Agent, у 2018–2019 роках держзакупівлі у сфері IТ були на рівні 15,7–15,9 млрд грн.

Проте, порівняно з 2018 роком зростання внутрішнього ринку IT сповільнилося. У зв’язку з парламентськими і президентськими виборами у 2019 році реалізація частини IТ-проектів була заморожена. Однак відкладений попит нікуди не зник, його реалізація відбудеться у 2020 році.

Тенденції-2019

Минулого року на корпоративному ринку IТ переважали в основному відомі тренди: в Україні з певною часовою затримкою реалізується те, що вже відбувається у світі. Можна говорити про зміцнення вже відомих тенденцій: збільшення попиту на різні хмарні послуги і кіберзахист, зростання запиту на комплексні рішення, підвищення рівня інформованості замовників тощо.

Основні тренди 2019 року на українському ринку корпоративних технологічних рішень:

  1. Зростання попиту на хмарні IТ-рішення: зберігання даних (інфраструктура як послуга, IaaS) і програмне забезпечення за підпискою (Software as a Service, SaaS), віртуалізацію офісних рішень.
  2. Компанії все чіткіше розуміють, чого саме вони хочуть від IТ. Вони переконуються, що для збереження конкурентоспроможності їм необхідне впровадження комплексних проектів цифрової трансформації. Це дозволяє підвищити ефективність бізнес-процесів і продуктивність праці на 15–20%.
  3. Цифрова трансформація компаній визначає подальший розвиток таких напрямків, як великі дані, штучний інтелект, машинне навчання, інтернет речей, забезпечення безпеки даних і кібербезпека в усіх її проявах.
  4. Замовники IТ-рішень все ретельніше ставляться до цифр – економічного ефекту і терміну окупності. Якщо клієнт не може дозволити собі комплексну цифрову трансформацію, то він автоматизує і оптимізує окремі бізнес-процеси.
  5. Багато компаній все частіше вдаються до комплексних превентивних заходів у сфері кібербезпеки. Це набагато ефективніше і дешевше, ніж великі фінансові та репутаційні втрати після кібератак.

Перспективи-2020

Багато аналітиків прогнозують у 2020 році уповільнення розвитку світової економіки і можливий початок рецесії, але навіть такі негативні очікування не вплинуть значно на інвестиції компаній у новітні технології, хоча їхня динаміка дещо сповільниться.

За оцінками аналітичної компанії Gartner, витрати на ІТ у світі у 2019 році очікуються на рівні $3,77 трлн (+ 3,2%), а у 2020-му досягнуть $3,88 трлн (+ 2,8%). Основними драйверами зростання стануть IТ-послуги та корпоративне ПЗ, у тому числі хмарні SaaS-сервіси, що корелює результатами постачальників. Наприклад, доходи Oracle від хмарних застосунків у світі за рік зросли на третину, а споживання інфраструктурних сервісів – майже втричі.

У 2020 році галузь ІТ в Україні чекає продовження висхідного тренду розвитку. Можливий приріст за підсумками поточного року складе 15–20%. Безумовно, на внутрішній ситуації не може не відбитися погіршення фінансового стану промислових підприємств, але АПК поки буде драйвером інновацій.

Якщо ситуація в економіці не принесе різких негативних змін, то зросте кількість впроваджень корпоративних проєктів цифрової трансформації. Україна поки відстає в цьому від розвинених країн, але є перспектива більш швидкої адаптації бізнес-процесів до нових технологій, ніж в інших країнах. Адже впровадження IТ стає важливою конкурентною перевагою та інструментом скорочення витрат/підвищення прибутку в умовах нестабільної ринкової кон’юнктури.

Тенденції корпоративного IТ-ринку у 2020 році перебуватимуть у межах вже існуючих напрямків – хмарні послуги, штучний інтелект, машинне навчання, кібербезпека.

Очікуємо, що поява нових безкоштовних хмарних сервісів, як, наприклад Always Free, прискорять освоєння хмари. Крім того, прийняття законів, що спростять використання хмарних сервісів, має сприяти зростанню попиту на них, особливо в державному секторі.

Важливою перспективною тенденцією є держпроекти у сфері діджиталізації. І це заділ вже на 2021 рік, який може не стільки оживити IТ-галузь, скільки підняти рівень комп’ютерної грамотності населення і поширеності технологій як таких.

Related Posts

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *